19 cze Brak komentarzy admin Medial , ,

Rozpoczynają się wakacje, a wraz z nimi sezon urlopowy dla wielu z nas. Choć to szalenie miła perspektywa – bo któż nie lubi rozmyślać o wolnym czasie i o tym, co będzie w nim robił – to często tak naprawdę nie mamy żadnego pomysłu na to, gdzie się udać na wypoczynek i jak spędzić czas urlopu, abyśmy byli po nim niczym nowo narodzeni, pełni sił i chęci do powrotu do pracy, czy szkoły? Prawda jest taka, że każdy z nas lubi różne rzeczy i dla każdego definicja „wakacji” oznaczać będzie coś innego.

Dla jednych to nic innego jak turystyka i długie wędrówki po szlakach górskich lub uliczkach nieznanych dotąd miast; dla innych zaś – całodniowe plażowanie i kąpiele morskie w każdej ilości. Ciężko zatem jest generalizować, ale jeśli zastanowimy się głębiej przez chwilkę, nasz mózg podpowie nam, o jakich wakacjach marzymy najbardziej. Czy powinny mieć one miejsce w kraju, czy zagranicą? Bez względu na to, czy wolimy lato w mieście i wszelkie atrakcje, jakie nam ono serwuje, czy wyjazd do Francji, aby móc zobaczyć wszystkie zamki nad Loarą – każdy z tych pomysłów na spędzenie wolnego czasu jest dobry! Grunt, abyśmy nie skupiali się na tym, że zostawiamy dom, dzieci, pracę. Wakacje mają nam posłużyć do tego, by móc się na moment oderwać od szarej codzienności i wszystkiego, co z nią związane! Dom z pewnością nie wybierze się na spacer, kiedy wyjedziemy, dziećmi zajmie się doskonale ich ciocia, a praca nie jest sensem istnienia, dlatego spokojnie poczeka do naszego powrotu z wakacji. Nie warto przejmować się tymi wszystkimi rzeczami, ponieważ urlop służy właśnie do tego, by nasze myśli skierowały się na nieco inne tory, niż zawsze. Jeśli zadbaliśmy już o spakowanie się, noclegi w hotelu są zarezerwowane, a pogoda wydaje się wprost idealna, by rozpocząć wczasy, to znak, że właśnie pora to zrobić!

Choć przez cały rok marzymy o tych kilku dniach beztroski i wolności od zobowiązań, to bardzo często jest tak, że nie pozwalamy sobie na to, by zostawić je za sobą – mamy je ciągle z tyłu głowy. To błąd! Wakacje mają być przyjemną odskocznią, która pomoże nam zregenerować siły, pozwoli na odkrycie nowych, interesujących miejsc, a także sprawi, że poczujemy się wolni. To czas, w którym wielu dorosłych może znowu poczuć się dziećmi, nawet, jeśli nie chcą się do tego przyznać. W gruncie rzeczy jednak, każdy z nas potrzebuje chwili wytchnienia od codzienności, dlatego nie warto ich sobie wypominać! Przeciwnie, warto byśmy spędzili ten czas jak najlepiej i najpełniej, ciesząc się z każdej, najdrobniejszej nawet rzeczy – smacznego śniadania, szumu rzeki, śpiewu ptaków.

Powinniśmy w czasie swoich wakacji puszczać wodze fantazji i robić rzeczy, na które normalnie nie mamy czasu albo ochoty, a którym wakacyjna aura sprzyja! Zwiedzanie, chodzenie na lody, odwiedzanie kiermaszy i festynów – to wszystko ma sens, jeśli tylko pozwala nam uwolnić głowę od natłoku myśli i relaksuje nas, w efekcie czego, po wakacjach będziemy wypoczęci jak nigdy wcześniej, gotowi do podejmowania nowych wyzwań.