24 lut Brak komentarzy admin Medial , ,

Istnieje takie miejsce na mapie kontynentu europejskiego charakteryzujące się brakiem hałasu, spokojną atmosferą, równowagą. Bezgraniczna przestrzeń, natura i zwierzęta. To cechy charakterystyczne Finlandii.

Olśniewająca moc natury
To północne państwo zaskakuje nie tylko ogromną ilością zapierających dech w piersiach jezior, gęstą tundrą i dzikim, nie do okiełznania lasem. Każdy podróżnik ma możliwość zagłębienia się w dowolne miejsce (nie nie wprowadzono ograniczeń związanych z zakazem wkraczania na terytorium lasów należących do prywatnych osób), przejść się po leśnym dukcie i uzbierać pełne koszyczki owoców jakie daje las. Co zdumiewające, na terenie kraju znajduje się ponad 30 parków narodowych, a za wejście na ich obszar nie jest pobierana żadna opłata. Osoby uwielbiające kontakt z naturą mogą czuć się tu jak w raju. Lasy zajmują 74% powierzchni kraju, a liczne jeziora i wyspy sprzyjają sportom wodnym oraz są robią wrażenie na zapalonych wędkarzach. Zarówno fauna jak i flora obfituje w lasy świerkowo-sosnowe oraz brzozowe. Kraj to typowa tundra i tajga, które zamieszkują typowo zimowe zwierzęta: leming górski, niedźwiedź, lis polarny, bielak, rosomak, łoś i naturalnie wilk. Dużą atrakcją jest również występowanie w tej części Europy reniferów, które można spotkać spokojnie pasące się na łąkach. Wśród różnorodnego ptactwa, bardzo często występującym będzie puszczyk i orzeł przedni. Udając się do parków narodowych, trzeba uwzględnić w planie podróży Lemmenjoki (dla fanów trekkingu) oraz Linnansaari położony na wodach Haukivesi (jezioro Saimaa). Można być stosunkowo pewnym, że w pierwszym z wyszczególnionych spotka się łosia, natomiast drugi pokazuje panoramę wody, w której występują nieregularnie porozrzucane wysepki (archipelag). Do tego kraju jezior i lasów przyciągają wyjątkowo malownicze krajobrazy, na które składa się ogromna liczba zatok, wysepek i wzgórz pokrytych gęstymi, bujnymi lasami. Finlandia to kraj jaki z całą pewnością warto odwiedzić o każdej porze roku. Każda z nich ma swój wyjątkowy urok, jaki zachwyci nawet najbardziej wymagającego turystę.

Piękno najbardziej znanych miast
Odwiedzając Finlandię, dobrze jest odwiedzić kilka najbardziej znanych miast, które są atrakcyjne dla podróżników pod względem zabytków i bogatych kolekcji, w które wyposażone są muzea przedstawiające historię i kulturę państwa. Stolica kraju zauroczy wyjątkowymi galeriami, Portem Południowym który oferuje rejsy imponującymi statkami, Pałacem prezydenta, jak również niezwykle przykuwającą uwagę katedrą św. Mikołaja. To kultura jak również wielowymiarowość miasta sprzyja jego oryginalności i posiadanemu urokowi. Turystów zainteresują także tutejsze teatry (Teatr Szwecki, Fiński Teatr) a także Muzeum Art. Ateneum i Art Kiasma zachwycające wspaniałymi wystawami sztuki. W Tampere czyli przemysłowym centrum kraju przyciąga najciekawszymi zabytkami architektury urbanistycznej. Rovaniemi zainteresuje niespotykanym gmachem Lappia-talo wybudowanym w 1975 r. oraz otoczonym rzeką Arktikum.

Magia północnego nieboskłonu
Wśród atrakcji, jakich nie można wymazać z pamięci, znajduje się słynna Aurora Borealis. To powszechnie znane pod nazwą zorzy polarnej zjawisko świetlne można zaobserwować 10 do 20 dni w trakcie roku. Choć przebywając na terenie Laponii, która jest najbardziej położonym na północ terenem kraju, można oglądać zorzę polarną niemal każdego dnia, gdy tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne – wyzbyte jakiejkolwiek chmury. Z niezmiernie magicznych ciekawostek, Finlandia zdobyła miano „Krainy Północnego Słońca”. Powodem takiego nazewnictwa jest słońce, które nie chowa się za horyzontem podczas dwóch miesięcy w ciągu roku – czerwca i lipca.

Fantazje północy
Finlandia jest znana z wielu zapierających dech w piersiach miejsc. Pośród Najbardziej znanych wymienić można Naantali – miasto portowe, w którym został założony park rozrywkowy Świat Muminków nazywany Muumimaailma. Kolejnym ważnym punktem na trasie wycieczki musi być Laponia znajdująca się na kole podbiegunowym, w której największą atrakcją z pewnością będą odwiedziny w Wiosce Świętego Mikołaja, która funkcjonuje również w porze letniej. W położonym w bliskim sąsiedztwie Santa Parku można podziwiać Szkołę Elfów i elfickiej sztuki pisania oraz piekarnię „Pana Imbira”. Dobrze jest zobaczyć również osadę wykonaną z lodu, która może poszczycić się wspaniałą scenerią. Pośród obowiązkowych miejsc do odwiedzenia znajduje się także zamek śnieżny (Kemi), W niektórych rejonach z łatwością można natknąć się na zaprzęgi psów Husky czy też w skład których wchodzą renifery. Ogromną popularnością cieszą się także sauny fińskie, których niezaprzeczalnie główną funkcją jest służenie jako teren spotkań towarzyskich oraz relaksu. Prostota kuchni fińskiej zdumiewa takimi potrawami jak na przykład potrawy przyrządzane z reniferowego mięsa.