24 lut Brak komentarzy admin Medial , , ,

Wiele różnorodnych ciekawostek w tym samym miejscu – to cały Kazachstan. Kraj ten ze względu na zajmowanie wielkiego terenu ma aż trzy strefy czasowe.
Wśród najczęściej odwiedzanych obiektów jest świątynia, która powstała na przełomie XIX i XX stulecia. Znajdujący się w miejscowości Ałmaty, sobór zniewala wyjątkową architekturą. Charakterystyczną rzeczą świątyni jest żółty front z bogato ozdobionymi zaokrąglonymi dachami. W mieście tym mieści się najwyżej położone lodowisko na całym świecie.
Kolejnym obiektem, który dobrze jest odwiedzić jest zbiornik wodny znajdujący się niecałe 30 kilometrów od Ałamaty. Jezioro Ałmatyńskie jest umiejscowione pomiędzy malowniczymi i efektownymi skalistymi szczytami. Klimat typowo górski, zimny potrafi przysporzyć kłopotów, z tego powodu wybierając się w góry należy wyposażyć się przynajmniej w ciepłe ubrania.
Bywa on nazywany rajem na Ziemi, gdyż poza pejzażami górskimi, kraj ten może się pochwalić stepami, pustyniami i półpustyniami, które stwarzają niesamowicie egzotyczny i unikatowy klimat. Co więcej, kraj ten posiada liczne jeziora (w tym jedno z największych na tym kontynencie: Bałchasz).
Kazachstan posiada również własny wąwóz nazywany Szaryńskim. Położony w południowo-wschodnim krańcu kraju, obszar mierzy 150 km w długości, a jego wysokość nierzadko jest większa niż 200 metrów. Wąwóz znajduje się w pobliżu gór Tienszan, a jego najlepiej znaną częścią jest Dolina Zamków, gdzie można trafić na wyjątkowo nietypowe i oryginalne formacje skalne.
Co jeszcze jest warte zainteresowania w Kazachstanie? Otóż tzw. Bäjterek czyli potężna wieża obserwacyjna, która potrafi sprawić wyjątkowe przeżycia i emocje. Odnaleźć ją można w Astanie (stolica kraju), a jako nowoczesny obiekt symbolizujący status miejscowości i jego szybki oraz ważny rozwój, wynosi ponad 100 metrów.
Jego wizerunek jest ozdobiony pieniędzmi kazachstańskiej waluty. Z architekturą tego budynku związana jest interesująca opowieść która opowiada o powstaniu słońca.
Pośród najważniejszych miejsc Kazachstanu swoje miejsce ma Piramida Pokoju i Pojednania również możliwa do zobaczenia w Astanie. Jest to budynek będący siedzibą Teatru Operowego. Należy do jednej z najdroższych inwestycji stolicy. Na budowlę składa się piramida stworzona z 5 pięter trójkątów foremnych. Pierwsze dwa rzędy tworzą figury zrobione ze szkła, natomiast następne trzy – dolne – wykonano z ciemnego granitu. Czubek konstrukcji to przepiękny witraż.
Innym przykładem intrygującej i niejednokrotnie zadziwiającej turystów kultury jest Meczet Kzharet Sultan, który jest świątynią plasującą się na drugiej pozycji pod względem wielkości w Azji Środkowej. Mieści imponującą ilość wiernych – aż 10 tysięcy.
Z pozostałych ciekawych miejsc Kazachstan ma do zaoferowania największe centrum handlowo-rozrywkowe mieszczące się pod przeźroczystym namiotem – Chan Szatyr. Powierzchnia tej monumentalnej budowli jest większa niż łączny obszar 10 boisk przeznaczonych do piłki nożnej. W środku centrum handlowego można udać się do sklepów, parków oraz na pole do mini golfa. Co niewiarygodne, wewnątrz znajduje się także potok i plaża.