24 lut Brak komentarzy admin Medial , ,

Pikantne burrito, kapelusz z rondem, pływające ogrody, kolorowe czaszki i La Catrina z okazji Święto zmarłych – to pierwsze rzeczy napływające do głowy, gdy rzuca się hasło: Meksyk. Co ma do zaprezentowania kraj zamieszkiwany do XVI wieku przez Azteków?

Miasto cudów

podstawowe poznawanie miasta to oglądanie placów i niezwykłych świątyni. Zadziwiające jest to, że w okolicach ołtarzy niektórzy chcą zamontować kłódki z prośbami o szczęście i dobre samopoczucie, które przeznaczone są dla uczciwych przestępców. Prawdziwą kulturę i prostych mieszkańców tego kraju da się spotkać w wielu różnorodnych miejscach. Poznawanie miasta polecamy rozpocząć od Muzeum Fridy Kahlo czy Estadio Azteca (jeden z najprzestronniejszych stadionów na świecie). Najwięcej pokaże turystom oczywiście Muzeum Sztuki Popularnej a także budynek Soumaya (przede wszystkim prezentuje sztukę Dalego). W Megalopolis koniecznie należy zwiedzić barokowo-klasycystyczną katedrę z lat 1563-1567, która wznosi się na wysokość 67 metrów. Jest jedną z największych katedr zbudowanych na ziemi. Inny rekord jest udziałem placu miejskiego, którego pole powierzchni osiąga niemal 46800 metrów kwadratowych – mówimy naturalnie o Placu Konstytucji (znanym też pod nazwą Zócalo). W pobliżu da się zobaczyć zbudowany na azteckich dawnych zabudowaniach Palacio Nacional. Jeśli zależy nam na zapoznaniu się z tutejszą architekturą, najlepszym na to pomysłem jest odwiedzenie pobliskiego miasteczka Guanajuato, które stanowi mieszankę wąskich uliczek, placów i kolorowych zabudowań – fantastyczny przykład iberyjskiej architektury z czasów kolonialnych. Wśród domów pochodzących z okresu kolonizacji, należy spotkać również kościół Santiago (Chiapas), którego historia może przywodzić na myśl legendę z dreszczykiem.

Popularne ruiny

Wśród największych atrakcji turystycznych Meksyk oferuje Palenqué to jest ruiny cywilizacji Majów. Miejscowość ta znajduje się w południowym Meksyku w stanie Chiapas, gdzie znajduje się także stanowisko archeologiczne które wymienia się jako główną atrakcję. Pozostałości starożytnego terytorium zamieszkiwanego w dawnych czasach przez cywilizację Majów, a poznanego bagatela w 1746r. zapewniają sporo niezapomnianych wrażeń. Zbudowane z kamienia zabudowania wyłaniające się z dżungli tropikalnej to krajobraz, który musi zobaczyć każdy kto odwiedza ten kraj. Oczywiście ogromną reakcję wśród podróżników wzbudza Świątynia Inskrypcji czyli miejsce pochówku Pakala Wielkiego – najbardziej znanego władcy. To miejsce kultu ma kształt piramidy o wysokości szesnastu metrów, na której szczyt prowadzi dziewięć stopni. Wspiąwszy się na samą górę zostaniemy wynagrodzeni widokiem na zabudowania Palenqué – Świątynię Krzyża, Słońca i Ulistnionego Krzyża oraz Wielki Pałac. Co ponadto zasługuje na odwiedzenie? Rzecz jasna pozostałości podziemnego akweduktu który łączył pałac z tarasami.

Spektakularność i podróż jedyna w swoim rodzaju

Aztekowie i Majowie znacząco przyczynili się do kształtu współczesnego Meksyku, pozostawiając po sobie taki budowle jak starożytny zespół pałacowy kojarzony pod nazwą Chichen-Itzá (na półwyspie Jukatan), a ponadto El Castillo czyli kolumny Tysiąca Wojowników oraz El Caracol (czyli Ślimak). To przykład jednego z siedmiu współczesnych cudów świata, z tego powodu trzeba go zobaczyć. Te gigantyczne przestrzenie bogate w pozostałości budynków budzą podziw nie tylko wśród archeologów, ale staną się niemałą gratką dla miłośników Indiany Jonesa. W stolicy Jukatanu, Méridzie, można zobaczyć najstarszą w Meksyku katedrę pod wezwaniem św. Ildefonsa. Nie należy zapominać także o azteckim ośrodku religijnym – Teotihuacán.

Jak zabezpieczyć wyprawę życia?

Góry Sierra Madre de Chiapas to doskonała szansa na poznanie pereł schowanych w naturze. Płynąca tam rzeka Grijalva rozpościera się na prastary Kanion Sumidero. Jest możliwym skorzystać ze średniej długości kursu łodzią po tym miejscu, żeby być pewnym niezwykłych doświadczeń. To całkiem wyjątkowe miejsce, które jest dziełem tylko przyrody bez ręki ludzkiej. Znajduje tu schronienie wiele dzikich zwierząt (krokodyle, oceloty, iguany). Warto również zajrzeć do Ciapa de Corzo – mieściny o kolonialnej przeszłości. Gdy pragniemy zobaczyć jak w Meksyku wyglądają piaszczyste plaże i ośrodki wczasowe, natychmiast trzeba wybrać się do jego wakacyjnej wizytówki a mianowicie do Cancún, w którym warto obejrzeć m. in.: podwodne muzeum, spróbować egzotycznych drinków oraz nurkować. Wśród najważniejszych atrakcji gwarantujących turystom pozytywnie szokujące wrażenia znajdują się także: cenota skryte pomiędzy skałami w Valladolid, plaża w Tulum i plaże w Sisal, gdzie zdarza się spotkać flamingi, Akuami pełne potężnych żółwi oceanicznych, cudowna Laguna i jeszcze cenota w Bacalar mieniąca się bagatela siedmioma odcieniami niebieskiego, a także wodospad mineralny Hierve el aqua znajdujący się 70 km od Oaxaca. Można także wybrać się na podziwianie robiącego wrażenie, wielkiego drzewa z Tule oraz wulkan Popocatepec w miejscowości Atlixco.