Jako jedno z najbogatszych i modernistycznych krajów południowej Azji, Malezja jest chętnie wybieranym miejscem przez turystów, choć nie do końca dzięki swojemu zurbanizowaniu. Ma do zaproponowania różnorodne dziedzictwo materialne, które stanowią magnes dla wielu odwiedzających.

Spokojna wyspa Tioman w Malezji
Oddalona od zgiełku, hoteli oraz dyskotek – wyspa Tioman oferuje ciszę i fantastyczny spokój w wioskowym otoczeniu. Pozbawiony nadmorskiej infrastruktury i wszelkich udogodnień które są możliwe do wykorzystania dla podróżujących jest bardzo klimatycznym miejscem, w którym jawią się różnorodne opcje dla aktywnych między innymi snorkeling z brzegu. Tioman to pagórkowata wyspa wulkaniczna pokryta gęstym lasem tropikalnym. Wyspa dzieli się na osiem niewielkich wiosek, które jednocześnie są plażowymi resortami wypoczynkowymi.

Malezja i jej malezyjska natura
W pobliżu Złotego Trójkąta jest możliwe wejście w tropikalną dżunglę z egzotyczną florą i różnorodną zwierzyną. Lasy tropikalne to prawie 60% powierzchni Malezji, to oznacza, że także duża ilość rodzajów roślin oraz okupujących te obszary zwierząt. Dżungla jest siedliskiem dla licznego ptactwa, owadów i płazów, a dodatkowo między innymi małp, które w tym miejscu występują najliczniej. Sporo tu również zwierząt takich jak tygrysy, słonie i wydry. Na wyspie Redang można obejrzeć bajeczną rafę koralową, która jest kierunkiem samym w sobie dla setek ludzi. Lake Gardens liczące 90ha to parki tematyczne, w których króluje bujna zieleń, a ogrody rozkwitają pięknymi kolorowymi orchideami oraz ponad dwoma tysiącami rodzajów hibiskusa. Warto odwiedzić także park ptaków oraz motyli, który na wielu robi gigantyczne wrażenie.

Kuala Lumpur jako miejsce must see
Huczna, barwna i jedna z najnowocześniejszych metropolii – stolica Malezji to właśnie Kuala Lumpur. Oczarowuje oraz przyciąga rzesze zwiedzających z różnych zakątków ziemi. Wśród najbardziej rozpoznawalnych w mieście budowli można znaleźć Petronas Twin Towers połączone ze sobą niesamowitym mostem podniebnym, a zatem dwa bliźniacze drapacze chmur. Malezyjska kultura wymaga zapoznania się z mnogimi świątyniami a także poznania zaskakującej dzielnicy chinatown. Znajdując się w Malezji, podstawą jest zagoszczenie w jej najstarszej stolicy – piętnastowiecznej Malakki. Można tam zobaczyć nadzwyczajny meczet Masjid Kampung Kling o dachu w kształcie przypominającym piramidę. Borneo z kolei jest znane z bogatej kultury i przeróżnych, licznych grup etnicznych, natomiast w parku Niah Caves da się zwiedzić jedną z najobszerniejszych na świecie – Wielką Jaskinię. Kolonialna Melaka jest kolejnym punktem wyprawy, który warto zaznaczyć na liście okolic do zwiedzenia. Jej sercem jest czerwony plac – wszystkie przylegające budynki są tutaj pomalowane na barwę ceglastoczerwoną. W Kampung Morten czyli starej strefie miasta jest położona Villa Sentosa – dom funkcjonujący jako muzeum. Jest to parterowa chatka z ogrodami, a w jej wnętrzach można zobaczyć tradycyjne rękodzieło tutejszych twórców a także oryginalne sprzęty, pamiątki familijne i zdjęcia, a dodatkowo jeden wolumin podpisany ręką potomka Winstona Churchilla.

W jakim czasie zagościć w Malezji?
Podróż w kierunku Malezji powinna być zaplanowana na okres od czerwca do sierpnia, ponieważ właśnie wówczas w kraju panuje klimat typowo równikowy. Cały tutejszy rok to znaczne temperatury (od 25°C do 33°C). W czasie monsunów, więc od listopada do marca, może się zdarzyć, iż znaczna część ośrodków turystycznych na terenie wyspy Tioman może być wyłączona z użycia a dotarcie na wyspę nieco utrudnione.